haberL haberR
Kapat
5 facebook twitter googleplus

Eğitim

07 Nisan 2012 Cumartesi, 07:00
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
Gönder
Ana Sayfa » Eğitim » Devamsız öğrenci müdürü yakacak

Devamsız öğrenci müdürü yakacak

Liselerdeki devamsızlığı sona erdirmek için kolları sıvayan MEB, 'okulu asan' öğrencilerin peşine düştü.
Devamsız öğrenci müdürü yakacakLiselerdeki devamsızlığı sona erdirmek için kolları sıvayan MEB, 'okulu asan' öğrencilerin peşine düştü.
Devamsızlığı alışkanlık haline getiren gençleri tek tek belirleyen bakanlık, öğrencileri okula döndüremeyen müdüre 'görevden almaya' varan yaptırımlar uygulayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselerde devamsızlığın önüne geçmek için yeni yol haritası hazırladı. Bakanlık devamsızlık yapan öğrencileri belirledi. Her okul için ayrı ayrı hazırlanan devamsızlık raporları, 81 ilin Milli Eğitim Müdürleri'ne gönderildi. Bakanlık yeni uygulamasıyla lise müdürlerinden durumu açıklamalarını isteyecek ve okulundaki devamsızlık oranı kötü olan okul müdürüne bu durumun düzeltilmesi için süre verilecek.

KARNELER İL MÜDÜRLÜKLERİNDE

4+4+4 kademeli zorunlu eğitim yasasının Meclis'ten geçmesiyle birlikte okullardaki yapıyı iyileştirmek için adım atan MEB, öğrencileri okullarda tutmakta kararlı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, daha önce üniversite sınavları için izin alan öğrencileri okullarda tutmak için tedbir alacaklarını açıklamıştı. Bakanlık bu defa da tüm öğrencilerin devamsızlık oranlarını mercek altına alarak, dersten kaçmaların ya da çeşitli nedenlerle dersten ve okuldan ayrı kalmaların önüne geçecek. Bakanlık bu amaçla 81 ildeki lise öğrencilerinin devamsızlık karnelerini çıkartarak İl Milli Eğitim Müdürlükleri'ne gönderdi.

İSİMLERİ TEK TEK BELİRLENDİ

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Türkiye genelinde eğitim gören lise öğrencilerinin devamsızlıkları tek tek analiz edildi. Hazırlanan rapor sonrası devamsızlıkların fazla olduğu okulların müdürlerine bu konuda talimat verilerek bunun belli bir süre zarfında düzeltilmesi istendi.
 
Okul müdürlerinin okullarındaki devamsızlık sorununun çözülmemesi durumunda Bakanlık ağır yaptırımlar uygulayacak. Okul müdürlerine tanınan süre zarfında okullarındaki devamsızlık yapan öğrencilerin durumunda herhangi bir iyileşme olmazsa, müdürlere ek süre verilecek. Ancak ek sürenin dolmasının ardından okul müdürleri başarılı olamamışsa görevinden alınmaya varan yaptırımlar uygulanacak.

Öte yandan MEB, illere, bölgelere, okullara ve ailelere göre devamsızlık araştırması yapacak. Böylece bu öğrencilerin ne gibi sorunlarla karşı karşıya kaldıkları tespit edilerek sorunlara çözüm aranacak.

DEVAMSIZLIĞIN 4 NEDENİ VAR

MEB, devamsızlığın nedenlerini de başlıca 4 başlık altında topluyor. Bu başlıklar sırasıyla şöyle:

Ekonomik, sosyal ve kültürel boyut: Ailevi nedenler, göçerler, erken evlilik ve nişanlılık, geleneksel nedenler, sağlık nedenleri.

Engellilik hali: Zihinsel, ortopedik, görme ve işitme engeli.

Çalıştırılma: Gezici ve geçici mevsimlik tarım işçiliği, sanayi ve hizmet sektöründe, sokakta ve ev hizmetlerinde çalıştırılan çocuklar.

Kayıt sorunları: Nüfus kaydı ve adres taşınması.

HABER: SERDAR ALAKUŞ - BUGÜN GAZETESİ


Onaylanmış Yorumlar
bakan -bakmayan bizi görmeyen öğretmenlere karşı önyargılı dediğim dedik çaldığım düdük diyen bakanım bizim ne yetkimiz varki öğrenciyi okulda tutalım bir yıl okul müdürlüğü yapın ondan sonra bu açıklamaları yapın valla bu ülkede kimse koltuk sevdalısı değil alırsanız alın
EĞİTİMCİ - 10:42, 10 Nisan 2012 Salı
milli eğitim bakanı ömer dinçer cuma ders bitiminde herkes evlerine giderken kuran dersi verilecek diyerek şaka gibi bir açıklama yaptı.biz,kuranın anlamı çocuklara öğretilip bilinçli nesiller yetişecek diye sevinirken malesef 28 şubatçıların algı dünyasından çıkamayan dinçer,kuran dersini eğitim dışına taşıdı ve değersiz bir materyal haline getirdi.bunca milletvekili göstermelik olsun diye mi oy ...verdi.inanın bana kurana yapılmış böyle bir hakaret görülmedi.yazıklar olsun diyor ve derhal görevi bırakmasını tavsiye ediyoruz.o makama yakışan çok daha değerli ve iradeli insanlar var.daha önce
xx - 13:44, 07 Nisan 2012 Cumartesi
pes doğrusu.herkesin okula devamını istiyorsan;lise mezunu olmayanlara ehliyet vermezsin,yurt dışı çıkış izni vermezsin,işyeri açma ruhsatı vermezsin eğitimsiz diye.vya benzeri ysaklar getirirsin.anababasının zaptedemediğini yetkisiz şamaroğlanına döndürdüğünüz okul müdürümü yapacak.hangi yetkiyle ve hangi güçle.gelmeyen adamı sokaktan polis toplar.okul müdürü değil.öğrenciye yalvaran öğretmen müdür olur mu ya?okuyacak olan adam okuluna devam eder ve okul kurallarına uyar.ha öğrenciye şiddet uygulayan veya haksızlık yapan müdür ve öğretmeni zaten yargılıyorsun.müdürle öğretmenin görevi okula d
Cemal Cemal - 13:22, 07 Nisan 2012 Cumartesi
uyanık bakan..istemediği müdürü görevden almak için bir uydurukk. devamsızlığa 4 tane neden yazmışşş.15 yaşından sonra çocuk okumak istemiyor.zorlan.o derse girmek istemiyor.zorlan...hocasını sevmiyor zorlan seveceksin..müdürünü alıyor,,yenisini atıyor.zoraki..bakanım; okullarda demokratik demokrasiyeye uygun eğitim yapılıyorrr..külahıma anlat...
sadık - 13:05, 07 Nisan 2012 Cumartesi
bu haberin yorumu : bundan sonra olmayan öğrencileri okul idareleri var yazacak demektir. masa başından hazırlanan yönetmeliklerle bu işler maalesef olmuyor.keşke eğitimden anlayan sahada hizmet edipte o makama gelen kimseler idareci olsa
onur - 12:04, 07 Nisan 2012 Cumartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yorum Yaz

VİDEO GALERİ

Mardin'deki dehşet anları kameraya böyle yansıdı
 • Mardin'deki dehşet anları kameraya böyle yansıdı
 • İstanbul da tanker patladı
 • Köylüler neye uğradığını şaşırdı
 • Sunucuya kızan yönetmen bakın ne yaptı


YAZARLAR

 • Erhan BAŞYURTErhan BAŞYURTErmeni tehcirinin torunlarına taziye
 • Nazlı ILICAKNazlı ILICAKEl kesesinden saltanat
 • Gülay GÖKTÜRKGülay GÖKTÜRKErdoğan farkı
 • Nuh GÖNÜLTAŞNuh GÖNÜLTAŞ'Yeni Türkiye' dedikleri 2.tek parti dönemi oluyor!
 • Yavuz BAYDARYavuz BAYDARİstanbul'da 1915 Müzesi açma zamanı
 • Gökhan BACIKGökhan BACIKErmeni açılımı
 • Adem Yavuz ARSLANAdem Yavuz ARSLANKumpas hazırlığı veya Ankara'da neler oluyor?
 • Perihan ÇAKIROĞLUPerihan ÇAKIROĞLUSanatı seven şehirler yükselir
 • Yaşar ERDİNÇYaşar ERDİNÇMerkez Bankası 'kredibilite' dedi
 • Bilal ÖZCANBilal ÖZCAN'Hola Chile!'
 • Sadettin ORHANSadettin ORHANPerformans kriterleri ve tazminat
 • Elif KORKMAZELElif KORKMAZELHem pratik hem lezzetli!
 • Ali DEMİRELAli DEMİRELBu sene de üç aylara kavuşmak üzereyiz
Erhan BAŞYURTErmeni tehcirinin torunlarına taziye

FOTO GALERİ

 • Dedelerinin yolundan yürüdüler
 • Keşke orada olsaydım diyeceğiniz 50 yer
 • 3 Aslan sırtlanı duman etti
 • TIR ve şoför alev alev yandı
 • Böyle bir yol görmediniz
 • Ukrayna ordusu operasyon başlattı
 • İşte Apple'ın yeni bombası
 • Hipertansiyonu düşürmeye yardımcı besinler
 • Domuzun aslanla karşı karşıya geldiği an
Dedelerinin yolundan yürüdüler