SON DAKİKA
haberL haberR

Öğretmenlere kadro umudu doğdu

12.11.2012 07:00  

4+4+4 sistemi nedeniyle norm fazlası olan sınıf öğretmenlerine yan alana geçme hakkı tanınması sorunu çözmedi.

Öğretmenlere kadro umudu doğdu
Toplam 23 bin sınıf öğretmeni farklı alanı tercih etti. Ancak bu sefer de sınıf öğretmeni açığı doğdu. Eğitim Bir Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer'e göre sınıf öğretmeni açığı 7 binin üzerinde. Özer, şubat ayında yeni atama yapılmasını istedi.

Bu yıl uygulamaya başlanan 4+4+4 sistemi nedeniyle norm fazlası olan sınıf öğretmenlerine yan alana geçme hakkı tanındı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 4+4+4 eğitim sisteminin doğurduğu sınıf öğretmeni fazlalığını alan değişikliğiyle eritme yoluna gitti. Bu doğrultuda 23 bin sınıf öğretmen alan değiştirdi. Yan dalı olan öğretmenler ilgili branşlara, olmayanlar ise zihinsel engelliler öğretmeni ya da teknoloji ve tasarım öğretmenliğine yönlendirildi. Norm fazlası öğretmen sorunu bu şekilde giderilmiş oldu. Ancak sorun tam anlamıyla çözülemedi. Alan değiştiren öğretmen sayısı fazlalığı yeni bir sınıf öğretmeni açığı doğurdu.
 
SAYI 7 BİNİN ÜZERİNDE

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Ahmet Özer'e göre sayı 7 binin üzerinde. 23 bin öğretmenin alan değiştirmesiyle norm fazlası sınıf öğretmeni sorunun kalmadığını ifade eden Özer, "Ancak özellikle il merkezlerinde belli bir sınıf öğretmeni açığı doğdu. Ankara'nın Mamak ilçesinde bile açık var. 7 binin üzerinde sınıf öğretmeni açığı olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Özer bu açığın kapatılması gerektiğine işaret ederek şunları söyledi: "Bunu ya ücretli öğretmenlerle ya da yeni öğretmen ataması yaparak çözebiliriz. Bizce ücretliyle doldurup işi şansa bırakmaktansa arkadaşları kadrolu olarak atayıp sınıfları da rahatlatmak daha doğru olur. Çünkü ücretli öğretmenler ikinci dönemde KPSS'ye çalışacağız deyip okuldan ayrılıyorlar. Bu sefer öğrenciler, okul, veliler yani herkes zarar görüyor. Bu nedenle açığın kapatılması için şubat ayında öğretmen atamasının yapılması gerekir. Nitekim bu noktada Sayın Başbakan'ın 120 bin öğretmen ihtiyacımız var açıklaması yapmıştı. Diğer branşlar da göz önünde bulundurularak bir öğretmen alımının yapılması doğru olur."

MALİYE 22 BİN KADRO VERDİ

Maliye Bakanlığı, MEB'e 22 bin kişilik kadro devrettiğini hatırlatan Özer, "Ayrıca 2013 yılında verilecek olan bütçenin bir kısmını yeni kadrolar için Şubat ayında kullanabilir. Bu şekilde hem öğretmen arkadaşların sorunu çözülmüş olur hem Bakanlık ihtiyacı giderilir. Aksi halde bu iş ücretli öğretmenle yapılır ki bunu önermiyoruz. Şu an 30 bine yakın ücretli öğretmen var ve sorunu çözmüyor, istenilen verim alınamıyor" ifadelerini kullandı.

BAKAN 'ATAMA YOK' DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2013 yılı bütçesinin görüşüldüğü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Şubat ayında öğretmen ataması yapılmayacağını açıklamıştı. Bakan'ın bu açıklamasına da değinen Özer, "Daha önce Şubat'ta atama yapmayacağız deyip sonradan yapıldığı dönemler oldu. O nedenle bu yıl da atama yapılacağını düşünüyoruz. Böylece atanamayan öğretmenlere yeni bir umut doğmuş oldu" diye konuştu.

NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
****eğtim şart*** kardeşim çalışana 60 yaşına gelipte çalışana ne kızıyorsunuz.devlet 65 yaşına kadar çalış demiş oda çalışıyor.bizim gibi özel sektör işçisi değilki 50 yaşına gelipte oda emekli olabilirse yoksa ıskarta.hala emekli yaşını nasıl yükseltiriz onun peşindeler.
nedim-a - 17:13, 15 Kasım 2012 Perşembe
istifa edecek olan ücretli öğretmen arkadaşlarımızın yerini nasıl doldurmayı düşünüyorlar acaba yoksa benim ilçemde ki sistemi mi uygulayacaklar köydeki kadroluları merkeze alıp köylere de lise başta olmak üzre maliye işletme veya herhangi bir 2 yıllık okuyan arkadaşlarımızla doldurmayı düşünüyorlar
deniz - 13:39, 12 Kasım 2012 Pazartesi
mebe güvenimiz kalmadı adamlar 12 bin ücretliden bahsediyor ama biz bunun 60-70 bin olduğunu biliyoruz bulunduğum ilçe de onlarca lise mezunlarının ücretli olarak görevlendirildiğini biliyorum ve ikinci dönemden itibaren de lisan mezunu olan arkadaşlarım da tekrar kpss ye hazırlanmak için istif edec
deniz - 13:33, 12 Kasım 2012 Pazartesi
her yıl olan atamalar özür grupları bu yıl neden olmuyor.bu yıl bütçede meydana gelen açığın sorumlusu biz öğretmenlermiyiz.
subat özür grubu - 13:21, 12 Kasım 2012 Pazartesi
not; bir ara düşündüm derken, teklifim kabul görse gene varım
hep boş işler - 11:51, 12 Kasım 2012 Pazartesi
kredi çekeyim 20bin tl, üste para vereyim atamamı yapın, bankaya borcumu taksit taksit öderim, ama boş boş gezmeyeyim (bir ara düşündüm, düşünen arkadaşlar da vardır eminim).allah kolaylık ve sabır versin
hep boş işler - 11:50, 12 Kasım 2012 Pazartesi
liselere ne zaman alım yapmayı düşünüyorlar.liselerin kalitesi ortada.her yıl yüzlerce öğrenci sıfır çekiyor.varsa yoksa sınıf öğretmenliği.ki bunların da bir kısmını liselere geçirdiler norm fazlası diye.şimdi sınıfçı açığı oluştu.hesaba bak ya.maksat sınıf öğretmenleri açıkta kalmasın.zaten lise öğretmenleri her yıl kpss ye girmeye alışkın.liseler adam akıllı bir atama yapın artık.
yeter artık - 11:50, 12 Kasım 2012 Pazartesi
yapıyorsunuz,mezun vermeyin bu 1e 5 oran olmaz,-boş.mesleğe yönlendirin,-boş, ..bardağın dolu tarafını görelim,göz kayıyor,çoğu -boş...237bin öğretmen adayı var,40bin öğretmen atanıyor.dershaneler de kapansın.öğretmen adayları ne iş yapar?özel sektörde öğretmenlik harici meslek aradım bulamıyorum,
hep boş işler - 11:32, 12 Kasım 2012 Pazartesi
ne dense-boş.hesapsız işlerin mesulü gençler değil,onlara bu umudu verenler dense,-boş(hesap var aslında-her 5 mezundan 1 ine atama; 2500 mezunsa 500,5000 mezunsa 1000 şeklinde).sokaklar mesai saatlerinde genç kaynıyor,gençlik umutsuzluktan,başı boşluktan tükeniyor dense,-boş.yanlış hesap yapıyorsun
hep boş işler - 11:25, 12 Kasım 2012 Pazartesi
ne gereği var atama yapmaya az ücret vererek ücretli öğretmenlikle işi hallet.hem maliye karlı çıksın, eğitim kalitesinin önemi varmı,sınıf öğretmenine ingilizce öğretmenliği yaptır ondan sonra türkiye' de öğrenciler yabancı dil eğitiminde başarısız deyip suçu öğretmen de bul.sorunun kaynağina inme
misafir - 10:01, 12 Kasım 2012 Pazartesi
bir de 2013 agustos ayında subat ataması yuzunden az alım olursa bu sefer az alım oldu diye tepki alacaksınız bu resmen hukumeti yıpratacaktır.40 40 40 bın agustos da alsınlar işte ne ugrasıyorsunuz yok subat ataması yok ucretli.bakan a soylediği sözü yediriyorsunuz.erkek adam sözunde durur yani.
mustafa - 09:14, 12 Kasım 2012 Pazartesi
valla 40.oo öğretmen atandu bu 2013 kpss giren öğretmenler için haksızlık olmaz mı.zaten haksız alan değişikliği ile kadrolar dolduruldu 40.000 de atanamayan öğretmen varsa otursun 2013 e çalışsın hakeden atansın yazık değil mi bize. haklarını aldılar 40 bin de onlar.
mustafa - 09:07, 12 Kasım 2012 Pazartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın