SON DAKİKA
haberL haberR

Ortaöğretime geçiş sınavı kalkıyor

12.01.2013 17:44  

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, katıldığı “Siyaset Okulu” programında ilköğretimden ortaöğretime geçişteki sınavı kaldıracaklarını söyledi.

Ortaöğretime geçiş sınavı kalkıyor
Bakan Dinçer, okullarda kılık kıyafetin serbest bırakılmasına ilişkin olarak ise, “Zengin ve fakir arasındaki uçurum ortaya çıkacak diye endişe ediyorsanız ve bunu bir ayıp olarak görüyorsanız bırakın bu ayıp çıksın” dedi.

Bakan Dinçer, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampüsü’nde “Siyaset Okulu” programına katıldı. Toplantıda basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Dinçer, geçiş sınavlarına ilişkin, “Bizim esas şu anda odaklandığımız nokta ilköğretimden ortaöğretime geçişteki sınavı kaldırmak. Ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavıyla alakalı henüz bir çalışmamız yok. Dolayısıyla dershanelere bakarken, iki farklı perspektiften bakmak mümkün bu noktada. Ben doğrusu öngördüğümüz model nasıl olacak şu anda sizlerle paylaşmak istemiyorum. Çünkü kararı verilmiş bir durum yok. Ama bunun kararını verecek mercilere de sunulması lazım. Biz uzmanlarımızla görüştük ve görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Bakan Dinçer, 4+4+4 eğitim sistemine geçişte acele edildiğine ilişkin olarak ise şunları söyledi:
“Aslında belki iki kavram arasındaki farklılığı burada vurgulamak lazım. Çabuk geçtiğimiz doğru ama acele geçtiğimiz doğru değil. Acele etmedik ama çabuk ve hızlı hareket ettik. Acele kararın niteliğinin bozuk olduğu durumu ifade eder, hızlı ise kararınızın niteliğinin bozuk olduğunu ifade etmez. 1980 yılından sonra Türkiye’de okula başlama yaşı tartışılmış. Onlarca şura toplantısı yapılmış ve tartışılmış.

Burada kastedilen eğer velilerin, herkesin bilgilendirilmesi ayrıntısıyla, konu hakkında sunuşlar yapılması şeklindeyse belki o boyutuyla düşünülebilir. Ama karar süreci olarak bakıldığında eğitim şuraları, yapılan çalıştaylar konunun uzmanları ile birlikte yapılıyor. Burada artık tartışmaktan çok irade ortaya koymak gerekiyor. Kademeli hale getirilmesi meselesi ile Türkiye’de ne kadar az tartışılırsa o kadar çok iyi.”

“HER ÜNİVERSİTENİN AYNI SEVİYEDE OLMASI GEREKMİYOR “

Bakan Dinçer, Türkiye’de kurulan 168 üniversiteden aynı eğitim ve kalitenin beklenmesinin mümkün olmadığını söyledi. Dinçer, “Eğer Türkiye’de kurulan 168 üniversitenin hepsinin dünya çapında çok güçlü, kaliteli üniversiteler olmasını hayal ediyorsak bu mümkün değil. Her üniversitenin aynı seviyede, aynı nitelikte eğitim vermesini bekliyorsanız o da olmayacak, olması da gerekmiyor.

Toplumda bütün insanlar aynı seviyede eşit imkanlara sahip insanlar değiller. Üniversiteleri kurarsınız, onları kendilerini yönetebilecek bir yetki ile yetkilendirirsiniz, özerk hale getirisiniz. Bir rekabet ortamı yaratırsınız, o rekabet ortamında iyi olanlar daha yukarı yükselir, diğerleri oldukları yerde kalır. Öğrenciler de kendi istek ve ihtiyaçlarına göre üniversitelere gidebilirler. Üniversitelerin birbirinden farklı, çeşitli olması öğrencilere o kadar çok farklı seçenek sunduğumuz anlamına gelir. O yüzden bazı üniversitelerin iyi olmalarını yadırgamamalıyız. Bizim şu anda üniversitelerimizin kapasitesi liseden mezun ettiğimiz çocukların talebini karşılayacak durumda değil” diye konuştu.

Bakan Dinçer, okullarda kılık kıyafetin serbestleşmesini otoriter tarzın yerine daha demokratik bir tarzı sembolize eden bir adım olarak gördüklerini ifade etti. Dinçer, “Bunu iktisadi bir adım olarak görseydiniz eleştirilerinize yer vermek mümkündü. Bunu sadece siyasi bir adım olarak görseydiniz veya sosyal bir adım olarak görseydiniz o eleştirilerin çok daha fazla yer bulması mümkündü.

Bu eleştirilerin pek çoğu doğru ve haklı eleştiriler değil. Zengin ve fakir arasındaki uçurum ortaya çıkacak diye endişe ediyorsanız ve bunu bir ayıp olarak görüyorsanız bırakın bu ayıp çıksın. Niye örtbas ediyoruz? Türkiye’de çevrenize bir bakar mısınız? Hangisinde mavi veya siyah önlük giyiyorlar?

Mavi önlüğü köy çocuklarına zorla giydiriyoruz. Yine çevrenize bakın, okul forması alışkanlığı var. Okul idareleri belirli mağazalarla anlaşıyorlar, siz bundan bana daha fazla şikayette bulunuyorsunuz. Üstelik pek çok aileye okul formaya büyük bir maliyet getiriyor. Eğer esas farklılık istiyorsanız farklılık ayakkabıda ortaya çıkıyor. Zaten ayakkabı serbest, kot pantolon serbest. ‘Ya birisi serbest kıyafetle gelir de okula bir kötülük yaparsa’ diyorlar. Ben bunu doğrusu Türkiye’de geldiğimiz bilgi seviyesi içinde tartışabilecek bir seviye olarak görmüyorum” şeklinde konuştu.

İHA
Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
okullarda öğretmenlerin sözünü öğrenci dinlemiyor,sınıflarda sukuneti sağlayamıyorlar.akıllısı delisi hırlısı hırsızı zengini fakiri özürlü olanı ileri zekalısı aynı sınıfta olursa bu insan haklarına eğitim hakkına ihanet değil mi?
kadersiz - 11:41, 13 Ocak 2013 Pazar
okullarda öğretmenler öğrenciye söz geçiremiyor. hırlısı hırsızı ileri zekalısı geri zekalısızengini fakiri aynı sınıfa gelirse ğretmen kiminle ders işleyecek bu çalışkana hatta tembele revamı bu haksızlığı bünye kaldırırmı ihanet böyle bişey herhalde,
kadersiz - 11:17, 13 Ocak 2013 Pazar
sayın bakanım; geçen bir açıklamanızda okullar arasındaki farkları kaldırarak eğitim kalitesinin yükseltileceğini ve okullar arasındaki seviye farklarının giderileceğini ve böylece dersanelere ihtiyaç kalmayacağını vurguluyorsunuz.ben naçizane ‘’ yeter ki dersaneleri kaldıralım da ne olursa olsun ‘’mantığının hakim olduğunu görüyorum.yani koca bir ülkenin eğitim geleceğini bir inat veya başka bilmediğimiz sebepler uğruna heba ediyorsunuz veya heba ettirmeye zorlanıyorsunuz.
SÜLEYMAN - 09:15, 13 Ocak 2013 Pazar
sayın bakanım;diğer bir itirazım okul türlerini azaltmanız.okul türlerini azaltmakla ülkemizin eğitim geleceğine dinamit koymuş olacaksınız ve bunun vebali de çok ağır olur.sayın bakanım sizleri biz özgürlükçü biri olarak tanıdık.okul türlerini azaltmak çocukların ilgi alanlarını sınırlamaktan başka bir şey değildir.ya hep ya hiç mantığı oluşturmuş olacaksınız.öğrenciye şunu demiş olacaksınız ya fen lisesini kazanır gidersin yada memleketindeki lisede okursun.ve öğrencinin kaderinin önüne daha doğrusu bir ülkenin kaderinin önüne taş koymuş olacaksınız.ve şunu söylüyorsunuz öğrencileri n hang
SÜLEYMAN - 09:13, 13 Ocak 2013 Pazar
sayın bakanım; benim birinci itirazım şuna neden milli eğitimin dokusuyla böyle çok oynanıyor.ikinci itirazım bakın daha 2011 yılında şubat ayında 2641 sayılı tebliğler dergisinde bir genelge yayınlandı;ki bu genelge çok sakat bir genelgedir.şu anda bütün veliler okul idarelerine,öğretmenlere ,okul idaresi öğretmenlere ,çocukları aynı okulda okuyan öğretmenler kendi meslektaşlarına not baskısı yapmakta.bakın bu sene sbs uygulanacak olmasına rağmen böyle bir sorunla karşı karşıyayız.ve ben bu olayın tüm ülke çapında yaşandığına eminim.geçen bir haberde de bazı özel okulların iki karne kulland
SÜLEYMAN - 09:12, 13 Ocak 2013 Pazar
bu halk gözünü açmaz,kurnaz olduğunu ve işlerin hep böyle gideceğini sanırsa yanılır.herkes masaişi meslek sahibi olamaz.genç üniyi bitirir gelir evde yatmaya devam eder.bir meslekte yetişmi genç ise işini bulur,parasını kazanır.avrupa öyle,en doğrusu bu.tabela değiştir,anadolu lisesi yap,kalite ner
osman - 01:15, 13 Ocak 2013 Pazar
herkez sağlık meslek lisesini ve öğretmen liselerini tercih eder sfgdfgdf
??? - 18:00, 12 Ocak 2013 Cumartesi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın