SON DAKİKA
haberL haberR

YGS'de yeni sistem 2014

02.10.2012 07:00  

Üniversiteye girişte merkezi sınavın devam edeceğini belirten Bakan Dinçer, 2014’te yeni bir sistem uygulanacağını açıkladı.

YGS'de yeni sistem 2014
Dinçer, “TOEFL’daki gibi çocuk kendini hazır hissettiğinde birden fazla yapılan sınav için randevu alarak giriş yapacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmen atamaları ile üniversiteye girişte uygulanacak yeni sınav sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yılda bir kez yapılan sınavın toplumda büyük bir baskı oluşturduğunu belirten Dinçer, YGS’yi yılda birdençok kez yaparak çocuklarımıza hayatın bir tek imtihana bağlı olmadığını anlatacağız.

TOEFL’da (Yabancı Dil olarak İngilizce Sınavı) olduğu gibi çocuk kendini hazır hissettiğinde yılda birden çok kez yapılan sınavlar için randevu alarak giriş yapacak ve hangisinde daha başarılıysa onu kullanabilecek” dedi.

ŞİMDİ DEĞİL

Anadolu Ajansı “Editör Masası” toplantısına katılan Bakan Dinçer, editörlerin sorularını cevapladı.Yükseköğretime giriş sistemine ilişkin olarak YÖK, ÖSYM ve TÜBİTAK ile görüştüklerini belirten Dinçer, “Kavramsal olarak şunu ayırt etmekte fayda var; biz üniversiteye giriş sistemini henüz değiştirmiyoruz. Bu sistemi koruyoruz ancak sınavı birden çok tekrarlayacağız. Buna ne gerek var? Bu, uzun vadede sistemin değişmesinin de altyapısını oluşturacak” dedi.

Yılda 1 kez sınav yapıldığını belirten Dinçer şöyle devam etti: “Tüm toplum, yani 1 milyon 800 bin öğrenci ve ailesi buna odaklanıyor. Bu sınav bir kez yapıldığı ve çocukların sınavdansonraki hayatını belirgin bir şekilde etkilediği için toplumda büyük bir gerilim oluşturuyor.

Sınav o kadar çok baskın durumdaki; şu an da hem kendisinden önceki hem kendisinden sonraki süreci etkiliyor. Bu kadar gergin ve stres dolu bir imtihandan kurtulmamız lazım. Önce çocuklarımızı ve toplumu rahatlatalım istedik.” ,

SORU BANKASI OLACAK

Bakan Dinçer, konuya ilişkini şleyişi şöyle anlattı: “Yani YGS’yi yılda birden çok kez yaparak çocuklarımıza hayatın bir tek imtihana bağlı olmadığını anlatacağız.

TOEFL’da olduğu gibi çocuk kendini hazır hissettiğinde yılda birden çok kez yapılan sınavlar için randevu alarak giriş yapacak ve hangisinde daha başarılıysa onu kullanabilecek. Yaptığımız şey bu. Bu bir sistem değişikliği değil. Üniversiteye girişte merkezi sınav sistemini değiştirirseniz o sistemi değiştirmiş olursunuz.

Kabul sistemine geçersiniz mesela. Ama sınavı birden çok yaparsanız bu değişikliği eleştirmenin birmanası yok ki. Bu, var olan bir uygulamanın yarattığı sorunları çözmeye dair birşeydir.” Dinçer, soru bankası oluşturulmasının ardından yeni uygulamanın 2014’te yürürlüğe girmesinin planlandığını söyledi.

Dershane konusu hassas

Dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmaların geldiği nokta hakkında Bakan Dinçer, ‘’Dershanelerin kapatılması sadece hukuki bir mesele değil’’ diye konuştu. Konunun aynı zamanda sosyal ve ekonomik birmesele de olduğunu belirten Dinçer şunları söyledi: “Siz Milli Eğitim Bakanlığı’nda eğitiminizi iyileştirirseniz dershanelere ihtiyacınız azalır.

Talebi düşürmeniz lazım ki dershaneye olan ihtiyacınız da azalsın. Şayet talebi belli oranda düşürmeksizin sadece hukuken dershaneleri kapatma noktasına gidersek o zaman bunun başka alanlara kanalize olacağını, bu taleplerin farklı türde karşılanacağını da varsaymamız gerekiyor.

Dışarıdan bakıldığında sadece dershane meselesi olarak görülen konu bizim bakanlık olarak tek bir faktör olarak gördüğümüz konu değil. Birbirini etkileyen çok büyük bir sistemin öğeleri halinde. Her bir öğenin nasıl etkileneceği ve bunlara dair nasıl tedbir alacağımızı düşünmeden konuyla ilgili karar vermeyeceğiz.’’

Bakanlık olarak hiçbir kararı tek bir faktöre dayalı olarak vermediklerini vurgulayan Bakan Dinçer, dershanelerin kapatılmasına yönelik kesin takvimin sorulması üzerine, ‘’SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014 eğitim öğretim yılında bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz’’ yanıtını verdi.

Kürtçe’ye daha fazla ilgi bekliyordum

Bakan Dinçer, 593 bin öğrencinin matematik uygulamaları, 495 bin öğrencinin yabancı dil ve 479 bin öğrencinin de Kuran-ı Kerim derslerini seçtiğini bildirdi. Dinçer, ‘’Ben Yaşayan Diller ve Lehçeler dersinin daha fazla seçileceğini, Kürtçe dersinin daha fazla ilgi göreceğini tahmin ediyordum’’ diye konuştu.

BUGÜN GAZETESİ

Paylaş
Tweet
Paylaş
Gönder
Yazdır
A
A
« ANA SAYFAYA DÖN SONRAKİ HABER »
  |  
« ÖNCEKİ HABER
Habere Yorum Yazın
Küfür, hakaret içeren, devlet büyüklerini aşağılayan, yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan yorumlar yayınlanmayacaktır. Yorum kriterlerine aykırı hareket edenlerin IP numaraları adli mercilere teslim edilecektir.
Misafir - 09:19, 27 Mayıs 2014 Salı
sınav tarihleri belli mi ? 11.sınıf öğrencisiyim, seneye ne olacak merak ediyorum .
Misafir - 19:39, 27 Ocak 2014 Pazartesi
şimdi bu sistem şuan da üniversiteye hazırlanan öğrenciler için geçerli mi anlayamadım?
Misafir - 21:48, 01 Eylül 2013 Pazar
ben meslek lisesi mezunuyum bu sistem bizide etkilicekmi??? bölümümü seçtiğimde ek puan grlmicekmi,dersane olmazsa ben nerde hazırlncam off off ne stres azatması bu ya ben şimdiden sıtrese girdim..
Misafir - 13:36, 26 Temmuz 2013 Cuma
ay benim kafam çok karıştı ya meslek lisesi mezunuyum ne olcak şimdi bölümümü istiyorum katsayı falan filan kalktımı ne oluyor yaa ???
Misafir - 13:31, 26 Temmuz 2013 Cuma
2 yıldır lise mezunuyum istediğim mesleğe gidemiyorum hep puan inşallah bu sistem girerse tek bir kere girip kaybedince bir yıl beklemek zorunda olmayız keşke böyle bir sistem uygulansa belki bende istedgm meslege gdrm inşallah öyle olur
Misafir - 20:50, 07 Temmuz 2013 Pazar
bu sistem uygulansa bile okulların öğrencileri ne derecede sınava hazırlayabildikleri göz önünde bulundurulmalıdır.
Misafir - 11:03, 27 Haziran 2013 Perşembe
uygulanmasın ıngılızce de mı sorulcakmıs ?
Misafir - 11:14, 19 Haziran 2013 Çarşamba
of biz 11. sıınıf öğrencisiyiz kafamız karıştı vallah
Misafir - 09:35, 10 Haziran 2013 Pazartesi
of biz 11. sıınıf öğrencisiyiz kafamız karıştı vallah
Misafir - 09:33, 10 Haziran 2013 Pazartesi
ya artk şu snav tarihi bir belirlensin yaaaaaaa
Misafir - 12:38, 05 Mayıs 2013 Pazar
ygs çok şaşırtıcı bir sınavvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
Misafir - 14:54, 30 Nisan 2013 Salı
ygs çok şaşırtıcı bir sınavvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
Misafir - 14:53, 30 Nisan 2013 Salı
süpersiniz ya cok iyi bi habr bu
meroooo - 16:14, 31 Mart 2013 Pazar
millet ne yapacağını şaşırdı yazık
misafir - 21:20, 25 Mart 2013 Pazartesi
bu sistem seneye uygulanacak mı acaba?
Ece - 20:18, 04 Mart 2013 Pazartesi
bu sistem seneye uygulanacak mı acaba?
Bir 11.sınıf öğrencisi - 20:16, 04 Mart 2013 Pazartesi
boğun insanları boğun sizde kurtulun bizlerde kurtulalım.......
mağdur - 09:35, 02 Ekim 2012 Salı
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın